Web Gallery of Art | une galerie d’art, des expos de peinture, dessin, sculpture, ?

Merita Tocila

Merita Tocila

lundi 19 février 2007

RIKTHIM I BEFTĖ NĖ VITET ’50-tė DHE FEMRA QĖ KUSHTOJNĖ SHTRENJTĖ

RIKTHIM I BEFTĖ NĖ VITET ’50-tė DHE FEMRA QĖ KUSHTOJNĖ SHTRENJTĖ

Nuk kanė njė moshė tė pėrcaktuar. Janė veshje qė iu shkojnė 15-16 vjeēareve deri dhe grave 60 vjeē. Stilistja e re Merita Toēila ka guxuar tė kthehet shumė vite pas, duke realizuar sfilatėn e parė nė Tiranė « Retro’50 » vjeshtė-dimėr 2006-2007. 40 veshje, tė gjitha tė frymėzuara nga shkėlqimi i modės nė ato vite. Dhe jo rastėsisht, pasi ėshtė nė njėjtėn linjė me stilistė tė njohur, dhe kjo si pasojė e riciklimit historik tė dellit krijues tė modės dhe veshjeve nė botė. E ekzagjeruara dhe klasi i atyre viteve, ėshtė risjellė nga Toēila nė stilin e rehatshėm. Ėshtė veshja “haute couture”, veshja artistike qė tė lejon tė shprehėsh gjithė fantazinė, njė stil qė shkon shumė edhe pėr skenėn.

Merita Toēila Moda e viteve 50-tė. Kujt i kushtohet ajo modė, femrės intelektuale apo sensuale ? Ēfarė rivjen ndryshe sot, nga stili i atyre viteve ? Moda e viteve `50-tė ėshtė shumė shkėlqyese. Pėlhura tė shtrenjta, linja tė pastra dhe tė qarta, shumė punė me dorė, shumė rrobaqep[si. Femra shfaqet mjaft sensuale. Unė kam paraqitur njė femėr intelektuale duke u mbėshtetur nė sensualitetin e `50-ės.

Veshje voluminoze me jaka dhe detaje tė plota. Edhe kėto frymėzim i viteve 50-tė ?

Jam frymėzuar nga vizatimet e mirėfillta tė viteve `50-tė dhe kam krijuar modelet e 2006-ės. Pothuajse tė gjitha me jaka tė mėdha, dekorime tė ekzagjeruara. Unė pėlqej tė punoj mbi volumin dhe formėn dhe ta pėrziej klasiken me ekstravaganten. Por nuk mbetem e fiksuar nė kėtė periudhė, koleksioni mund tė ndryshojė plotėsisht nga njė sezon nė tjetrin. Sepse kjo tė lejon tė ecėsh.

Bora Kokėdhima

Eduina Dollanga Jona Shaba Lisara Rexhmataj

Pse e bardha dhe e zeza, ka lidhje me ndonje simbolikė ?

Jo. Bardhė e zi ishte zgjedhja ime pėr kėtė sezon. Mė pėlqen tė punoj me materiale unike sepse mė lejojnė tė krijoj lojėra kontrastuese me mbivendosje. Materialin e dua tė plotė dhe tė fortė dhe tė qėndrueshėm. Nė koleksionin tim kishte pallto dhe xhaketa bardhė e zi. Njė xhaketė shkon me ēdo gjė dhe pėrshtatet me tė gjitha stilet. Po kėshtu dhe fustanet qė ishin tė bardhė, tė zinj ose bardhė-e zi.

Po ngjyrat e tjera sa tė pėrdorshme janė ?

Nė kėtė sfilatė janė tė pakta, janė vetėm fustanet e mbrėmjeve me ngjyra, por kjo nuk do tė thotė qė mungojnė.

Me ēfarė materiali ju pėlqen tė punoni ?Materiali i veshjeve tė stinės cili duhet tė jetė ?

Me tė gjithė llojet e materialeve. Edhe materiali mund tė jetė burim frymėzimi pasi ai mbėshtet projektin nė funksion tė konceptit. Kurioziteti dhe mėnyra e punimit bėjnė qė materialet tė duken interesante. Ato kanė tė gjitha njė funksion dhe kjo duket kur veshja ėshtė gati. Mund tė pėrziesh dhe shumė materiale mbi tė njėjtėn veshje, mund tė pėrzihesh pambukun me mėndafshin, leshin me tergalin ose damaskun, e rėndėsishme ėshtė qė tė jenė fine dhe tė rafinuara.

Po aksesorėt sa tė pėrdorshėm janė ?

Kam risjellė kapelet, shprehje e klasit dhe fantazisė pėr tė njė model tė kompletuar nga koka tek kėmbėt.

Sa kohė duhet pėr tė konfeksionuar njė veshje ?

Gjithēka varet nga kompleksiteti i saj. Duhet tė paktėn njė ditė pėr t`u ndėrtuar si strukturė dhe pastaj varet nga puna e dorės qė i bėhet. Veshjet e mia jane unike, domethėnė unė stiloj vetėm njė veshje pėr model.

Nga vjen pasioni juaj pėr modėn ?

Qė nga fėmijėria. Unė i krijoja vetė veshjet e mia. Pasioni i pėrhershėm pėr pikturėn mė nxiti nė njė rrugė tė dytė - modėn.

Cilėt stilistė admironi ? Mė pėlqejne stilistėt qė kanė njė identitet dhe sukses, ata qė kanė gjuhė komunikimi dhe gjuha e tyre ėshtė koherente. Ata qė lėnė gjurmė nė modė vit pas viti, vektorėt e mėdhenj tė industrisė tekstile. Mund tė pėrmend Leagerfeld, qė drejton prej disa vitesh “Chanel”, dhe qė nė njė farė mėnyre dikton modėn parisiane e mė gjerė.


Par : meritocila@yahoo.fr

Voir en ligne : Merita Tocila

SPIP | squelette | | Plan du site | Suivre la vie du site RSS 2.0